Eating healthy is cheap. Here's why.


This bag of organic grapes cost $2.99. Compare this to an average price of a candy bar of $1.00 + insulin at about $13 per day ($400/mo divided by 30). People try to say eating healthy is more expensive. If u factor in the price of doctor visits and medications, that quickly becomes a myth.

Treat living healthy like brushing ur teeth and showering daily. Both of those are preventive in nature if you think about it. 


6 views